زنده‌یاد علی حیدری، پدر صنعت زنبورداری مدرن ایران

مرحوم علی حیدری در ۱۴ خرداد ۱۳۱۴ در شهرستان دماوند به دنیا آمد. او در خانواده‌ای پرورش یافت که از دیرباز به پرورش زنبور عسل مشغول بودند. علی حیدری نیز از همان کودکی به این حرفه علاقه‌مند شد و در سال ۱۳۳۰ به صورت رسمی فعالیت خود را در زمینه زنبورداری آغاز کرد.

زنده یاد حیدری در سال ۱۳۴۴ شرکت زنبور عسل ایران را تاسیس کرد. این شرکت با هدف معرفی صنعت زنبورداری مدرن به زنبورداران بومی و واردات ملکه‌های اصلاح‌شده به ایران فعالیت می‌کرد.

در سال ۱۳۵۴، علی حیدری شرکت زنبور عسل لاویچ را تاسیس کرد. این شرکت با هدف ارائه عسل‌های متنوع و طبیعی با توجه به تقسیم‌بندی خواص درمانی آنها فعالیت می‌کرد.

حیدری به عنوان یک زنبوردار پژوهشگر، مطالعات زیادی در زمینه خواص درمانی گیاهان دارویی وحشی ایران انجام داد. او اطلاعات حاصل شده را با تجربیات اندوخته خود در هم آمیخت تا بتواند با ارائه بهترین عسل‌های جانبخش که مایه شفای انسان‌هاست، قدمی در راه رضای خداوند متعال و خدمت به بشریت انجام دهد.

علی حیدری

حیدری سرانجام در ۳ آذرماه ۱۴۰۰ در سن ۸۶ سالگی درگذشت. در حال حاضر، عسل لاویچ توسط فرزندان او اداره می‌شود.

میراث ماندگار علی حیدری

علی حیدری به عنوان پدر صنعت زنبورداری مدرن ایران شناخته می‌شود. او با تلاش‌های خود، صنعت زنبورداری ایران را به سطحی پیشرفته رساند و زمینه را برای توسعه این صنعت در کشور فراهم کرد.

حیدری همچنین با ارائه عسل‌های لاویچ، نقش مهمی در معرفی عسل طبیعی و خواص درمانی آن به مردم ایران داشت. عسل لاویچ امروزه یکی از برندهای معتبر عسل در ایران است و محصولات آن در سراسر کشور و حتی کشورهای دیگر به فروش می‌رسد.

روحش شاد و یادش گرامی

مصاحبه مرحوم حیدری با برنامه کولاک شبکه سوم سیما