در حال نمایش 3 نتیجه

بره موم در واقع صمغی است که توسط زنبورهای عسل تولید می شود و حاوی بزاق زنبور عسل و موم زنبورعسل می باشد. به بره موم چسب زنبور هم   می شود که زنبورها با این چسب زنبور شکاف های کندو را می بندند تا متجاوزان نتوانند از طریق این شکاف ها وارد کندو شوند. بره موم خاصیت ضد میکروبی دارد و اینگونه زنبورها را از عوامل بیماری زا مصون می دارد.

انسان ها از بره موم به عنوان مکمل غذایی و یا به صورت موضعی استفاده می کردند. از قدیم الایان بره موم مورد استفاده و کاربرد انسان بوده است. یونانیان قدیم از بره موم زنبور عسل برای درمان و التیام بیماری آبسه استفاده می کردند و آشوری ها از بره موم برای التیام تومورها و زخم ها بهره می بردند. مصریان باستان برای مومیایی کردن مردگان از بره موم زنبور عسل کمک می گرفتند.

امروزه بره موم زنبور عسل به وفور در صنعت آرایشی و بهداشتی و همچنین غذاها و نوشیدنی های بهداشتی کارایی دارد. بره موم زنبور عسل در محلول های دهان شویه، کرم ها، پودر، قرص های پاستیل گلو و کپسول موجود می باشد.

خواص بره موم زنبور عسل

بره موم زنبور عسل خواص بسیاری در بخش درمان و دارو دارد و همچنین در مواد آرایشی و بهداشتی هم به کار برده می شود. بره موم زنبور عسل دارای خاصیت آنتی باکتریال، ضد قارچ، ضد سرطان، ضد التهاب، ضد ویروس و ضد انگل دارد که در تحقیقات امروزی ثابت شده که بره موم زنبور عسل برای بهبود زخم های جزیی، بهداشت دهان و دندان و بهبود التهاب و تبخال موثر عمل کرده است.

بره موم زنبور عسل و التیام زخم

بره موم زنبور عسل می تواند به بهبود زخم کمک کند. در یک مطالعه حیوانی روی موش های دیابتی، زدن بره موم زنبور عسل به پوست موش ها، ترمیم سلول های جدید را به دنبال داشته است. از آنجایی که زخم در دیابتی ها به کندی التیام می یابد، در این مطالعه با زدن بره موم زنبور عسل به زخم موش های دیابتی التیام سریع تر صورت گرفته و در بهبود زخم نقش کمک گر را ایفا نموده است.

بره موم زنبور عسل دارای خاصیت آنتی باکتریایی بوده و اینگونه از ایجاد عفونت در زخم جلوگیری می نماید.

بره موم زنبور عسل در بهداشت دهان و دندان

بره موم زنبور عسل دارای خاصیت آنتی باکتریایی است و از این رو در تهیه ی محصولات مراقبتی دهان و دندان استفاده می شود و از تشکیل فسفات کلسیم بر روی دندان جلوگیری می کند. فسفات کلسیم جز اصلی پلاک دندانی است و به کمک بره موم زنبور عسل می توان میزان باکتری موجود در بزاق افراد دارای پریودنتیت را کاهش داد.

بره موم زنبور عسل در بهبود التهاب

بره موم زنبور عسل دارای آنتی اکسیدان های بسیاری است از این رو در کاهش التهاب خصوصا التهاب ناشی از آرتریت موثر عمل خواهد کرد. مطالعات حیوانی در این زمینه صورت گرفته و در نتیجه این مطالعه ثابت شده که بره موم زنبور عسل، ورم ناشی از آرتریت را مهار نموده است. برخی بر این باورند که بره موم زنبور عسل می تواند التهاب ناشی از پروستاگلاندین را در بدن تنظیم گر باشد.

بره موم زنبور عسل و تبخال

تبخال به وسیله ویروس هرپس سیمپلکس ایجاد می شود که این ویروس تاول هایی دردناک را در دهان و اندام های تناسلی ایجاد می کند. در بررسی ها و تحقیقات به عمل آمده بر روی اثر بره موم زنبور عسل در بهبود تبخال، ثابت شده که بره موم زنبور عسل اثراتی مشابه با داروی تبخال با نام آسیکلوویر دارد.

در 4مورد از 6 کارآزمایی صورت گرفته، بره موم زنبور عسل در درمان ضایعات پوستی تبخال به ویژه زخم های سرد، موثرتر از داروی آسیکلوویر عمل نمود.

بره موم زنبور عسل و دیابت

بررسی های قدیمی که بر روی موش ها انجام گرفته بود نشانگر کاهش قند خون در مصرف بره موم زنبور عسل بوده است. با این حال این تحقیقات ثابت نمی کند که بیماری دیابت با مصرف بره موم زنبور عسل مدیریت یابد.

سرطان و بره موم زنبور عسل

ترکیبات موجود در بره موم زنبور عسل، رشد سلول های سرطانی را مهار می کند و یا حتی مرگ سلول های سرطانی را به دنبال دارد. مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که در بره موم زنبور عسل، فلاونوئید هایی وجود دارد که از پیشرفت سرطان ریه، سرطان دهان، سرطان پوست، سرطان سینه و….. جلوگیری می نماید.

بره موم زنبور عسل و کووید19

در گذشته تحقیقاتی انجام گرفت و مشخص شد که بره موم زنبور عسل دارای خاصیت ضد ویروسی است و در برابر ویروس های آنفولانزا، راینوویروس ها موثر واقع شده، از این رو می تواند در درمان کووید 19 هم موثر عمل نماید. بره موم زنبور عسل به مقاوم سازی سیستم ایمنی بدن کمک می کند و این می تواند دلیل خوبی برای جلوگیری از ابتلا به کرونا و کووید 19 باشد.

بره موم زنبور عسل در تقویت استخوان ها و کبد

بره موم زنبور عسل تقویت استخوان ها را سبب می شود چرا که مصرف بره موم زنبور عسل، افزایش تراکم استخوان ها را به دنبال دارد. در یک مطالعه حیوانی که بر روی موش ها صورت گرفت ترکیبات فعال موجود در بره موم زنبور عسل، افزایش تراکم استخوان ها و تشکیل استخوان جدید در موش های آسیب دیده را رقم زدند.

خواص دیگر بره موم زنبور عسل این است که کبد را در برابر آسیب های ناشی از مصرف الکل ایمن می کند و زخم ها و بیماری های وارد شده بر کبد را کاهش می دهند.

نحوه استفاده از بره موم زنبور عسل

افراد می توانند از بره موم زنبور عسل به صورت خوراکی، دهان شویه و یا موضعی روی پوست بهره مند شوند. قبل از استفاده حتما با پزشک خود مشورت کرده تا از بی ضرر بودن بره موم زنبور عسل اطمینان حاصل نمایید و سپس مقدار کمی از آن را استفاده کنید و اگر به بره موم زنبور عسل حساسیت نداشتید به مصرف ادامه دهید.

البته داشتن حساسیت و آلرژی به بره موم زنبور عسل، بسیار نادر است ولی برای اطمینان بهتر است که ابتدا مقدار کمی از بره موم زنبور عسل را استفاده نمایید.

موارد منع مصرف بره موم زنبور عسل

توصیه شده که در دوران بارداری و شیردهی از بره موم زنبور عسل استفاده نشود چرا که هنوز اطلاعات قابل اعتمادی در مورد بی خطر بودن بره موم زنبور عسل در این دوران، در دست نیست. برخی از افراد معتقدند که مواد شیمیایی موجود در بره موم زنبور عسل می تواند بیماری آسم را تشدید نماید پس مصرف بره موم زنبور عسل برای افراد دارای آسم توصیه نمی شود.

بره موم زنبور عسل دارای موادی است که لخته شدن خون در افراد را به تاخیر می اندازد از این رو مصرف بره موم زنبور عسل در افراد مبتلا به اختلالات خونریزی توصیه نمی شود چرا که خطر خونریزی را در این افراد افزایش خواهد داد. پس مصرف بره موم زنبور عسل برای افرادی که عمل کرده اند و یا قرار است عمل کنند توصیه نمی شود. مصرف بره موم زنبور عسل برای افرادی که به این ماده حساسیت دارند نیز توصیه نمی شود.